Leader 2014-2020

Arhiva completă a ciclului de finanțare 2014-2020: Strategia de Dezvoltare Locală, Rapoarte, Proiecte și Documente Oficiale.

Parteneri Oficiali

Despre Gal Codru Moma

3 documente
Imagine / Hartă
Imagine / Hartă
Imagine / Hartă

Proiecte

28 documente
Calendar estimativ an 2026 GAL Codru Moma V02 din 17.08.2026 Document oficial
Accesează
Calendar estimativ an 2026 GAL Codru Moma V01 din 13.02.2026 Document oficial
Accesează
Calendar estimativ GAL Codru Moma V04 din 12.11.2025 Document oficial
Accesează
Calendar estimativ GAL Codru Moma V03 din 11.09.2025 Document oficial
Accesează
Calendar estimativ GAL Codru Moma V02 din 20.06.2025 Document oficial
Accesează
Arhivă calendare 2017-2024 Document oficial
Accesează
Calendar estimativ GAL Codru Moma V01 din 19.03.2025 Document oficial
Accesează
Arhivă apeluri de selecție 2018-2024 Document oficial
Accesează
Raport de selecție intermediar M5_6A 20.08.2019 Document oficial
Accesează
Raport de selecție M4_6B 27.03.2019 Document oficial
Accesează
Raport de selecție FINAL M2_6A 27.06.2018 Document oficial
Accesează
Nota de aprobare raport final M5 29.08.2019 Document oficial
Accesează
Raport intermediar de selecție M1_2B 07.02.2023 Document oficial
Accesează
CDRJ Hunedoara aviz Erata M1_2B 13.03.2023 Document oficial
Accesează
Erata la Raport de selecție M1_2B 13.03.2023 Document oficial
Accesează
CDRJ Hunedoara aviz Erata M1_2B 23.03.2023 Document oficial
Accesează
Erata la Raport de selecție M1_2B 23.03.2023 Document oficial
Accesează
Raport de selecție intermediar M5_EURI 12.10.2023 Document oficial
Accesează
Raport de selecție intermediar M5_FEADR 12.10.2023 Document oficial
Accesează
Nota aprobare raport final M5_6A EURI 20.10.2023 Document oficial
Accesează
Nota de aprobare raport final M5_6A FEADR 20.10.2023 Document oficial
Accesează
Raport de selecție intermediar M6_6B 23.08.2024 Document oficial
Accesează
Nota aprobare raport final M6_6B 03.09.2024 Document oficial
Accesează
Raport de selecție intermediar M6_6B 15.01.2025 Document oficial
Accesează
Procedura de evaluare și selecție GAL CM modificare 05.04.2022 V7 Document oficial
Accesează
Procedura de soluționare a contestațiilor GAL CM modificare 05.04.2022 V2 Document oficial
Accesează
ROF Comisia de contestații GAL CM modificare 05.04.2022 V3 Document oficial
Accesează
ROG Comitetul de Selecție GAL CM modificare 05.04.2022 V3 Document oficial
Accesează

Despre noi

Despre Asociația GAL Codru Moma

Asociația Grupul de Acțiune Locală Codru Moma reprezintă un parteneriat public-privat constituit legal în baza O.G. nr. 26/2000, dedicat dezvoltării durabile a comunităților rurale din teritoriul microregiunii Codru Moma.

Prin intermediul Programului LEADER și al Strategiei de Dezvoltare Locală (SDL) 2014–2020, GAL Codru Moma a sprijinit proiecte de investiții destinate modernizării exploatațiilor agricole, diversificării activităților non-agricole, îmbunătățirii infrastructurii locale și valorificării patrimoniului cultural și natural.

Parteneriat consolidat
39 entități partenere (publice și private)
9 Unități Teritoriale
Județele Bihor și Arad (46 localități)
Fonduri Europene
Finanțare prin FEADR & EURI

Teritoriu

1 document

Teritoriul Gal Codru Moma

Teritoriul GAL Codru Moma este poziționat în partea de Sud-Est a județului Bihor și în partea de Nord-Est a județului Arad și cuprinde teritoriile acoperite de unitățile administrativ-teritoriale ce fac parte din parteneriat, respectiv comunele Moneasa, Ignești, Cărpinet, Rieni, Lunca, Lazuri de Beiuș, Buntești și Cîmpani, la care se alătură orașul Vașcău, fiind alăturate un număr de 46 de localități ce cumulează o populație de 19.925 de persoane și un teritoriu în suprafață de 568,38 km².

Teritoriul în cauză prezintă atât omogenitate geografică cât și omogenitate economică și socio-culturală, populația fiind, în general, angrenată în aceleași activități economice, respectiv având necesități și interese similare în materie de dezvoltare.

Imagine / Hartă

Organele de decizie

2 documente

În vederea asigurării funcționării Grupului de Acțiune Locală Codru Moma, precum și a dobândirii de competențe și animării teritoriului, constituită legal în baza O.G. nr. 26/2000, la nivelul GAL Codru Moma s-au constituit organele asociației și alte compartimente, fiecare cu sarcini și responsabilități distincte, astfel:

  1. Adunarea Generală: este organul de conducere, alcătuit din totalitatea asociaților reprezentând un număr de 39 entități, din care 9 instituții publice între care 9 unități administrativ-teritoriale (23,07%) și 30 organizații private și civile (76,93%) și se întrunește cel puțin o dată pe an și are drept de control permanent asupra organelor asociației.
  2. Consiliul Director: asigură punerea în executare a hotărârilor adunării generale și este format din:
    • Președinte – Pașca Octavian, reprezentantul societății Termotavi SRL
    • Vicepreședinte – Cioica Silviu-Alin, reprezentantul societății Cioica Construct SRL
    • Secretar – Jidoi Gheorghe Marius, reprezentantul societății Geojid SRL
  3. Cenzorul: asigură controlul financiar intern al asociației. Cenzorul desemnat al GAL Codru Moma este Micle Dorin Silviu, reprezentantul întreprinderii Micle Sorin Silviu PFA.
  4. Comitetul de Selecție a proiectelor: reprezintă organismul tehnic cu rol decizional și responsabilități în selectarea spre finanțare a proiectelor depuse în cadrul GAL, format din 9 membri cu drept de vot.
  5. Comisia de Contestații: reprezintă organismul tehnic cu responsabilități în soluționarea contestațiilor formulate împotriva rezultatelor proiectelor depuse spre finanțare în cadrul GAL.
  6. Compartimentul administrativ: echipa de implementare a SDL, formată din manager GAL, responsabili evaluare-selecție și responsabil monitorizare.
Imagine / Hartă
Imagine / Hartă

Parteneri

Parteneriatul Asociația Grupul de Acțiune Locală Codru Moma are următoarea componență:
Total parteneri: 39
Autorități Publice Locale:

– Total – 9
– Ponderea autorităților publice locale din numărul total al partenerilor – 23,07%
Reprezentanți autorizați din sectorul Privat:
– Total – 26
– Ponderea reprezentanților autorizați privați din numărul total al partenerilor – 66,67%
Reprezentanți autorizați ai societății civile:
– Total – 4
– Ponderea reprezentanților autorizați ai societății civile din numărul total al partenerilor – 10,26%

Astfel, ponderea partenerilor privați și ai societății civile reprezintă 76,93% din totalul partenerilor, îndeplinind astfel criteriul de selecție CS 2.1 (depășește 65% în parteneriat).
Parteneriatul nu conține entități din afara spațiului eligibil LEADER.

COMPONENȚA PARTENERIATULUI

  1. COMUNA RIENI, jud. Bihor, CIF 4935194.
  2. GECONSTRUCT FAN SRL, jud. Bihor, CUI 24181664.
  3. VALNELDIM SRL, jud. Bihor, CUI 33390465.
  4. COMUNA LAZURI DE BEIUȘ, jud. Bihor, CIF 5431721.
  5. MICLE DORIN SILVIU PERSOANĂ FIZICĂ AUTORIZATĂ, jud. Bihor, CUI 29654445.
  6. BOGOȘEL ADRIAN – AGRO PERSOANĂ FIZICĂ AUTORIZATĂ, jud. Bihor, CUI 31746397.
  7. COMUNA BUNTEȘTI, jud. Bihor, CIF 4558698.
  8. SCALINI PAN SRL, jud. Bihor, CUI 13838816.
  9. ULVAS SRL, jud. Bihor, CUI 15986460.
  10. DACAIUST SRL, jud. Bihor, CUI 31979414.
  11. COMUNA LUNCA, jud. Bihor, CIF 4935186.
  12. BUTAȘ CĂTĂLIN IONEL PERSOANĂ FIZICĂ AUTORIZATĂ, jud. Bihor, CUI 29725791.
  13. BRISCAN IONUȚ CRISTIAN PERSOANĂ FIZICĂ AUTORIZATĂ, jud. Bihor, CUI 31639072.
  14. GEOJID SRL, jud. Bihor, CUI 31564298.
  15. SISTEMA ITALIA IMPEX SRL, jud. Bihor, CUI 7826680.
  16. COMUNA CĂRPINET, jud. Bihor, CIF 5003580.
  17. BURTA GLIGOR PERSOANĂ FIZICĂ AUTORIZATĂ, jud. Bihor, CUI 16565419.
  18. MONADAM SRL, jud. Bihor, CUI 23220811.
  19. ASOCIAȚIA CRESCĂTORILOR DE ANIMALE CĂRPINET, jud. Bihor, CIF 32722957.
  20. ASOCIAȚIA CRESCĂTORILOR DE ANIMALE DRAMIRO CĂRPINET, jud. Bihor, CIF 30235858.
  21. COMUNA CÎMPANI, jud. Bihor, CIF 4820313.
  22. TERMOTAVI SRL, jud. Bihor, CUI 22355870.
  23. SALES ADVICE SRL, jud. Bihor, CUI 33935392.
  24. CIOICA CONSTRUCT SRL, jud. Bihor, CUI 31589179.
  25. ORAȘUL VAȘCĂU, jud. Bihor, CIF 4969090.
  26. STEEL ȘTEI SRL, jud. Bihor, CUI 31133570.
  27. EDROMAR SRL, jud. Bihor, CUI 22266837.
  28. ROMITALIA MARMOGRANIT S.A., jud. Bihor, CIF 2591191.
  29. COMUNA MONEASA, jud. Arad, CIF 3520164.
  30. DISCO – TANAMERA IMPEX SRL, jud. Arad, CUI 1741282.
  31. GUANTANAMERA AGROTUR SRL, jud. Arad, CUI 16595061.
  32. HOSPITALITY MONEASA SRL, jud. Arad, CUI 33618866.
  33. MONEY – DAY SRL, jud. Arad, CUI 14811878.
  34. TRANSILVANIA CONSULTING SRL, jud. Arad, CUI 17548416.
  35. COMUNA IGNEȘTI, jud Arad, CIF 3520156.
  36. ASOCIAȚIA COMPOSESORATUL URBARIAL MINEAD, jud. Arad, CIF 15027446.
  37. WESTERN WOOD SRL, jud. Arad, CUI 30214642.
  38. BOȘCAIU SIMION – DINEL PERSOANĂ FIZICĂ AUTORIZATĂ, jud. Arad, CUI 26852464.
  39. ASOCIAȚIA „EUROPRIETENIA”, jud. Bihor, CIF 14543813.

Echipa

Echipa GAL Codru Moma:

Manager GAL (1 persoană)
Responsabil cu verificarea, evaluarea, selecția proiectelor (2 persoane)
Responsabil cu monitorizarea proiectelor (1 persoană)

Investiții prin gal

Pentru Măsurile 1, 2, 4, 5 și 6 nu se vor mai lansa apeluri în anul 2025. Documentele aferente sesiunilor anterioare (Ghidul Solicitantului și anexele) se găsesc în secțiunea ARHIVĂ SESIUNI.

Rapoarte de contestații

Nu există contestații.

Cooperare

Nu există documente încărcate momentan în această secțiune.

Promovare

Nu există documente încărcate momentan în această secțiune.